Strona Główna | Biuletyn mediów | Do pobrania | Forum | Galeria 07 / 05 / 2024
Solidarni z Ukrainą

Zapraszamy do zapoznania się z wieloma aktualnymi materiałami związanymi z tragedią jaka odbywa się u naszych sąsiadów na Ukrainie. Materiały znajdziesz na stronie Zarządu Głównego ZNP.
Manifestacja Warszawa 9-10-2021
Manifestacja była wyrazem naszej niezgody na rządowe propozycje zmian w prawie oświatowym.
Proponowana przez ministra Czarnka podwyżka płac (kosztem zwiększenia pensum, nowych godzin karcianych, odebrania niektórych dodatków i zmniejszenie odpisu na fundusz socjalny) oznacza, że to nauczyciele sami sfinansują sobie przyszły wzrost wynagrodzeń". ZNP domaga się powiązania wynagrodzeń nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.
Manifestacja odbyła się w sposób pokojowy, bez żadnych ekscesów, ale głośno i wyraźnie wyrażaliśmy swoje niezadowolenie i żądania. Pogoda nam sprzyjała.Słyszalność i widoczność była doskonała, a hasła i transparenty mówiły same za siebie.
Protestowaliśmy z czerwonymi kartkami, jak mówił jeden z transparentów „Czerwona kartka dla Czarnka”. Były też inne hasła: „Dość tego”, „Pensum w górę – pensja w dół – jak żyć”, „Z podwyżki Czarnka nie napełnisz garnka”, „Dość arogancji i braku szacunku” i moje ulubione „Czarnek przegięliście!”
Obecni byli nie tylko członkowie ZNP ale też innych związków zawodowych i tak należy trzymać. W jedności siła ;))
Zdjęcia zobacz w galerii.
ZNP odrzuca propozycje MEiN
ZNP odrzuca propozycje MEiN: Mamy dość arogancji i braku szacunku dla zawodu nauczyciela

Związek Nauczycielstwa Polskiego w pełni odrzuca propozycje zmian w ustawie Karta Nauczyciela, które zostały przedstawione przez kierownictwo Ministerstwa Edukacji i Nauki podczas spotkania członków Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty 21 września br. – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz na konferencji prasowej 27 września 2021 r.
Prezydium ZG ZNP przyjęło stanowisko ws. projektowanych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
➡ Rozwiązania zawarte w propozycji resortu edukacji to skrajny przejaw lekceważenia nauczycieli i reprezentujących ich przedstawicieli oświatowych związków zawodowych, dający poważny argument do podjęcia działań protestacyjnych.
➡ Deklarowana przez ministra Przemysława Czarnka „podwyżka” płac kosztem zwiększenia pensum i odebrania niektórych dodatków oznacza, że nauczyciele sami sfinansują wzrost wynagrodzeń.
➡ Mamy dość arogancji i braku szacunku dla zawodu nauczyciela ze strony decydentów oświatowych oraz niezrozumienia potrzeb 600-tysięcznej grupy zawodowej nauczycieli!
Inicjatywa obywatelska
23 sierpnia 2021 roku Marszałek Sejmu RP wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej popierającego projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela.
To oznacza, że możemy zbierać podpisy pod obywatelską inicjatywą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”!
Szczegóły znajdziesz na stronie Zarządu Głównego ZNP
Walczymy o podwyżki dla nauczycieli w Senacie!

W czwartek, 10.12.2020 r. odbędzie się w Senacie posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych dotyczące projektu ustawy budżetowej na 2021 rok. Podczas posiedzenia senackiej komisji przedstawiciel ZNP zgłosi poprawki dotyczące:
-zwiększenia środków finansowych na fundusz świadczeń socjalnych, fundusz nagród i doskonalenia nauczycieli (które Sejm wcześniej zmniejszył),
-a także zgłosi projekt zapisu dotyczący wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku!

W budżecie państwa na 2021 r. rząd nie zabezpieczył żadnych pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Alarmowaliśmy o tym w opinii do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.
Więcej na ten temat znajdziesz na stronie stronie Zarządu Głównego ZNP

Domagamy się bezpiecznych warunków

Szczegóły naszych propozycji znajdziesz na stronie Zarządu Głównego ZNP

Zawieszamy zbieranie podpisów pod projektem “Godne płace”
Zmiany regulaminów określających zasady pracy zdalnej
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Głównego Inspektora Pracy z wnioskiem o zajęcie stanowiska, czy dyrektorzy szkół i placówek oświatowych są uprawnieni do wprowadzania regulaminów pracy zdalnej bez uprzedniego przedłożenia tych regulaminów zakładowym organizacjom związkowym w celu uzgodnienia ich treści. Szczegóły na stronie Zarządu Głównego ZNP.

Jak bezpiecznie prowadzić lekcje online?

Jak bezpiecznie prowadzić lekcje online? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dokumencie zamieszczonym na stronie Zarządu Głównego ZNP.

List Prezesa ZNP

List prezesa ZNP do Rodziców i Nauczycieli

Drodzy Rodzice!
Pandemia koronawirusa wywołała także kryzys w edukacji. Z dnia na dzień zajęcia w szkołach, przedszkolach i placówkach zostały zawieszone, a lekcje przeniesione do internetu. Od 25 marca wprowadzono obowiązkową realizację podstawy programowej na odległość, choć nie ma żadnych systemowych rozwiązań w tym zakresie, nie ma sprzętu dla uczniów i nauczycieli, dostępu do bezpłatnego internetu, narzędzi cyfrowych i platform edukacyjnych, ani też doświadczenia, jak należy to robić.
Wszyscy zostaliśmy pozostawieni sami sobie i staramy się sprostać nowym wyzwaniom, pomimo wielu trudności od nas niezależnych, jak problemy z serwerami czy sprzętem. Organizujemy kształcenie online, mając świadomość, jak wielkie jest to wyzwanie dla wszystkich. I dla nas nauczycieli i dla rodzin uczniów, a przede wszystkim dla samych dzieci.

Koleżanki i Koledzy Nauczyciele!
Doceniamy Wasz wysiłek i zaangażowanie, szybkie przystosowanie się do nowych warunków pracy, które sami musicie sobie organizować we własnych domach.
Cały list znajdziesz na stronie Zarządu Głównego ZNP
Strona 2 z 12 < 1 2 3 4 5 > >>